Thursday, February 17, 2005

Lewis Carroll Society of North America

Welcome to the Lewis Carroll home page. We hope to provide useful information for the Carroll enthusiast as well as the novice and all those in between. Cyberspace seems a suitable home for information regarding a man who didn't want his true identity linked to his best work. I was told to mention that he wrote Alice's Adventures in Wonderland.

Sunday, February 13, 2005

Professor David E. Joyce

David E. Joyce oldalan sok erdekesseg van. Tobbek kozott:

Euclid's Elements

The Huxley File: "This, THE HUXLEY FILE, is addressed to an audience ranging from those who never heard of Thomas Henry Huxley to those who are familiar with him and may even have read some of his work. For specific guidance on the various subjects he wrote about – fields ranging from the design of marine invertebrate structure to the design of a good human society – the cybernaut may refer to any of the 21 guides concluding this preview. Selections in THE HUXLEY FILE that appear only in obscure Victorian magazines or hidden archives will be of interest to those who do know him and may even have studied and published on him"

History of Mathematics

Phylogeny and Reconstructing Phylogenetic Trees: These few pages describe the problem of reconstructing phylogenetic trees with the help of a Java applet.

Math Puzzles

Physics detective

Rufus Jaeger, a world-famous physicist, is killed while demonstrating a live quantum experiment on stage - but was it an accident? Follow our ten-part 'murder mystery' to track down the killer.

Mese a tudomanyos magyarazat logikajarol

Mese a tudományos magyarázat logikájáról

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy gazda meg egy napszámos. Egy szép napon kimentek a határba, hogy fölszántsanak egy darab földet, amely régóta parlagon hevert. A környék híres volt kavicsból épített házairól és kerítéseirõl.

Amikor az emberek végeztek a munkával, látták, hogy mennyi kavicsot szántott ki az eke. A napszámos izgatottan kiáltott fel: "Nézze ezeket a kavicsokat! Milyen sokáig nõttek a földben!" A gazdát zavarba ejtette ez az ontológiai kitörés, és csak annyit vetett oda: "Már régóta a földben lehettek, de egyáltalán nem nõttek." "Dehogynem! Hiszen nem egyformák! Vannak köztük öregebbek. Nézze azokat a nagyokat!" – hangzott a válasz. A gazda hátratolta a sapkáját, megvakarta a homlokát, és megkérdezte: "Ha egy göröngyöt földhöz vágok, nem törik egyforma darabokra, ugye? A nagyságnak semmi köze a korhoz." Majd egyre türelmetlenebbül folytatta: "Amikor felszántjuk a földet, mindig kiszedjük a köveket meg a kavicsokat. Minden évben egy kicsit jobban megtisztul a föld. Ez a darab sokáig parlagon hevert, ezért maradtak itt a kavicsok."

– Persze, békén hagytuk a kavicsokat. Ezért nõhettek nyugodtan.
– Ugyan már! Honnan veszed, hogy a kavicsok nõnek?
– Nézze csak meg a kerítéseket, ott az út mentén! Mindegyik düledezik, ugye?
– Na és? Mi köze ehhez?
– Sok. A kerítéseket ezekbõl a kavicsokból építjük. A kavicsok növekednek és kinyomják a habarcsot. Amikor már nincs köztük több habarcs, a fal ledõl.
– A fenét! A habarcsot a szél morzsolja szét. Amikor teljesen szétmállik a habarcs, semmi se tartja össze a kavicsokat. Hát ezért dõl le fal.

A napszámos a gazda arcát fürkészte, és csöndben tûnõdött ezen az egetverõ ostobaságon. A gazda megértette a pillantást, s már azon volt, hogy feladja. Hülye paraszt! Hirtelen nagyszerû ötletet támadt. Eszébe jutott a városháza a közeli nagyvárosban. Minden évben számtalan turista bámulja meg a gyönyörû épületet. Már több mint 300 éves, ráadásul kavicsból van. A gazda izgatottan fordult a napszámoshoz: "Gondolj a városházára! Ez a kavicsépület több száz éves, és még mindig áll! Na, ehhez mit szólsz? Kavicsból van, mégsem omlott össze." Válaszra sem várva folytatta: "Megmondom neked, miért. Mert a habarcsot minden évben átnézik, és ott, ahol kell, kicserélik. Ezért áll még mindig az épület."

A napszámos csak mosolygott, mindentudóan tekintett a gazdára és azt mondta: "Á, azokat a kavicsokat összetörték. Mindenki tudja: ha a kavicsot összetörik, meghal. Persze hogy áll a városháza. Az összes kavicsot megölték, hogy nõhetnének tovább? Nem is nyomják ki a habarcsot. Ezért nem dõl össze az épület." A gazda tudta, hogy vereséget szenvedett. Racionális érveit és remek bizonyítékait megdöntötték a racionális érvek és a zseniálisan felsorakoztatott bizonyítékok.

Patrick Doreian
The Journal of Irreproducible Results,
Selected Papers, 3rd ed., 1986. p. 182

Hogyan?

Nemrégiben jelent meg a Wiley kiadónál a How Things Work: The Physics of Everyday Life (Hogyan mûködik...: A mindennapok fizikája) címû könyv. Szerzõje, Louis Bloomfield, a Virginiai Egyetem bölcsészhallgatóinak ajánlja "jegyzetként". De nemcsak a tanítványok kérdezhetnek Bloomfieldtõl. How Things Work címû Web-lapján bárki felteheti kérdéseit, és õ igyekszik válaszolni. Ezekbõl a kérdésekbõl és feleletekbõl közlünk itt hónapról hónapra válogatást Louis Bloomfield szíves engedélyével.

Miert?

A New Scientist / Planet Science olvasói "tudományos" válaszra váró kérdéseket küldhetnek be a folyóiratnak. Ha szerencséjük van, néha több olvasó is felel (néha egy sem). Ezeken a lapokon a folyóirat kérdés-felelet archívumából közlünk idôrôl idôre válogatást.

Saturday, February 12, 2005

Mana Mana - easy jazzy electronica

manamana.hu

Skizoid barangolás a dub, easy-listening, jazz, electronica, hip-hop, broken beat, house sokszögben. Hírek, partidátumok és lemezajánlók meg amit akartok.

Friday, February 11, 2005

FM 34-40-2 Basic Cryptanalysis textbook

FIELD MANUAL
NO 34-40-2 HEADQUARTERS
DEPARTMENT OF THE ARMY
Washington, DC, 13 September 1990

Mathematics, Department of; University of Illinois at Urbana-Champaign

The mission of the Department of Mathematics is to pursue outstanding research and to provide high quality instruction in pure and applied mathematics. The Department offers mathematics instruction to undergraduate students in all disciplines. The Department has one of the largest and most comprehensive mathematics graduate programs in the world and supports a large number of postdoctoral positions, offering training for careers in the mathematical sciences. The distinguished faculty have interests in many areas of the mathematical sciences, including Actuarial Science, Algebra, Analysis, Applied Mathematics, Combinatorics, Differential Equations, Geometry, Logic, Number Theory, Probability Theory, and Topology. The Department's faculty conduct research that supports the on-going theoretical development of the mathematical sciences, and that simultaneously promotes the interdisciplinary use of mathematics in science, engineering and other fields.

The Math Times is published twice a year by the Department of Mathematics at the University of Illinois at Urbana-Champaign.

Algebraic Number Theory Archives

K-theory Preprint Archives

Robert B. Ash online konyvei

Abstract Algebra: The Basic Graduate Year
A Course In Algebraic Number Theory
A Course In Commutative Algebra
Complex Variables
A Pari/GP Tutorial

Thursday, February 10, 2005

Elonka Dunin krypto oldala

elonka.com
Ilyesmivel foglalkozik:

This is an unofficial list of well-known unsolved codes and ciphers. A couple of the better-known unsolved ancient historical scripts are also thrown in, since they tend to come up during any discussion of unsolved codes. There has also been an attempt to sort this list by "fame", as defined by a loose formula involving the number of times that a particular cipher has been written about, and/or how many hits it pulls up on a moderately-sorted web search.

Kryptos is a sculpture located on the grounds of CIA Headquarters in Langley, Virginia. Installed in 1990, its thousands of characters contain encrypted messages, of which three have been solved (so far). There is still a fourth section at the bottom consisting of 97 or 98 characters which remains uncracked. This webpage contains some information about the sculpture, including some photos collected from around the web, some rubbings of the sculpture taken by your intrepid webmistress, links to other articles and Kryptos discussion groups here and there, and information about other encrypted sculptures which have been created by the sculptor, James Sanborn.

Books and Online Resources on Cryptography - Recommended Reading List

The Cyrillic Projector - Another Sanborn code-sculpture

think again!

think again! will present a math problem every day. Sundays, Nundays, Rainy Days, and Nonexisiting Days included.

Why? you cry! A lot of reasons. Here are two.

If you are a math teacher or a parent you should feed your kids problems and challenges, not answers and the remote. Good problems are not easy to come by, so I will collect some here.

If you like to exercise your mind, I like to hear your thinking. That is what the comments section is for. How do you solve problems? Don't just give the answer, tell me how you found it. I like to learn from you.

Learning starts with questions and problems, not with answers and solutions. John Locke was right when he said that the mind is a fire to be ignited, not a pot to be filled.

The problems in 'think again!' are not problems, they are seeds to start you thinking. If a problem is too hard, simplify it. If a problem is too easy, generalise it. If a problem is not to your taste, solve a similar problem. Whatever you do, post a comment and share your thinking. Challenge the other readers, share with them your findings and how your mind operates.

Wednesday, February 09, 2005

OOoLatexEquation es TexPoint

OOoLatexEquation is an OpenOffice.org macro designed to manipulate LaTeX equations. It allows to insert equations into OOWriter and OOImpress documents as PNG images.

TexPoint is a Powerpoint add-in that enables the easy use of Latex symbols and formulas in Powerpoint presentations.

Wish List

Volt egy az amazonon is, meg ossze vissza mindenfele felretett linkek. Kiraktam ide oldalra, mert egyreszt jo, ha ossze van gyujtve, masreszt kozeleg az XXX es hatha a rokonok nem tudjak mivel lepjenek meg. Esetleg van valaki aki neha ranez erre a blogra es tud segiteni a tobbieknek is. (Ugye erted Ricsi?!:-)

Eric Meyer's Color Blender

This is the one the kids all love. Supply two color values in either hex, short hex, RGB percentages, or RGB decimals and get as many as ten colors shades between the two you supplied. Great for finding a color halfway between two shades you like, or mixing two colors together in various proportions.

Thursday, February 03, 2005

CC Mixter - The remix family tree

This is a community music sharing site featuring songs licensed under Creative Commons. To get this project started, we've dedicated the space to WIRED Magazine's November 2004 Issue, which featured 16 songs licensed under the Sampling Licenses. If you're into music, browse this site to hear the original WIRED tracks, and below each new songs that people have built from sampling them. If you're into sampling and cut-ups, we have the full tracks and loops in a ready to mix format.

Zagar azaz Zsager Balazs oldala

www.zagarmusic.com